NILA
Hele, kámo, tvá cesta prvním kolem je téměř u konce.
Vstup do dalšího kola hlídá ČERVOMOR, který Tě ke dveřím dalšího kola jen tak nepustí.
Červomora porazíš splněním posledního úkolu.
Abychom se mohli na internetu bezpečně pohybovat, musíme si všechny své účty chránit. Základem je především nastavit si bezpečné heslo!
Bezpečné heslo musí obsahovat minimálně 10 znaků. Mělo by kombinovat velká a malá písmena, číslice a další speciální znaky.
Bezpečné je např. používat různé oblíbené věty (fráze), ze kterých vybereme třeba první slabiky, ze kterých sestavíme heslo.
Třeba větu: Mám rád makové koláčky! můžeme snadno proměnit v heslo M8r8mako!.
Pozor! Nikdy nepoužívej stejné heslo pro přístup k více službám! Třeba do e-mailu a na Instagram.
Pokud je to možné, využívej dvojfázového ověřování. K přihlášení do účtu použij 2 nezávislé cesty - třeba heslo a mobilní telefon.
Neuniklo tvé heslo na internet? Navštiv web www.haveibeenpwned.com.
Otestuj si sílu svého hesla! Pomůže ti web www.passwordmeter.com
K nejznámějším druhům virů (malware) patří trojský kůň, červ, spyware, adware či ransomware. Podrobnosti najdeš ve svých memory cards (vlevo dole).
Velmi důležitým nástrojem, který brání tvůj počítač před různými druhy útoků, je firewall. Klikni na ohnivého strážce a spusť firewall!
Na tabuli stojí:
Tuhle gamesu pro vás připravili týpci z PdF UP v Olmíku!
Poštovní holub: Pche, stačí vypnout elektřinu a jste v pr...
Zde odpočívají prolomená a slabá hesla: 123456, ABCDEF, 54321, PASSWORD, heslo a jejich kamarádi.
Předtím než vstoupíš do světa internetu, nesmíš zapomenout zkontrolovat, že máš nainstalovaný antivirový program.
Nezapomeň antivirem zkontrolovat také flashdisky, které používáš k přenosu souborů!
V roce 2020 se hackerům podařilo získat heslo prezidenta Trumpa do sociální sítě Twitter. Heslo znělo maga2020!. Jde o první písmena slov Make America Great Again 2020..
Používej legální operační systém a legální programy! A nezapomeň je pravidelně aktualizovat.
K přihlášení do svých účtů - třeba pomocí mobilního telefonu či tabletu, můžeš použít také otisk prstu, sken obličeje či dokonce sken sítnice.
Snímek obličeje, otisk prstu, ale třeba také podpis se nazývají biometrické údaje. Přihlášení pomocí biometrických údajů je velmi bezpečné.
Jedna z prvních služeb, kterou na internetu používáš (nebou budeš používat), je elektronická pošta (e-mail).
E-mail potřebuješ pro registraci do většiny internetových služeb, proto je nutné mít ho skvěle zabezpečen.
Heslo od svého e-mailu nikomu nedávej. Ani svým nejlepším kamarádům. Dobrý nápad není ani nechávat svá hesla třeba na lístečcích.
Dávej si pozor na otevírání neznámých souborů, které bývají do e-mailů vloženy. Mohou obsahovat VIRY (malware).
Mnoho e-mailů, které ti přijdou do e-mailové schránky, obsahují reklamu a jsou rozesílány masově velkému množství uživatelů. Zatěžují tak internetový provoz a jsou obtěžující. Takovým zprávám se říká SPAM.
Určitě ti někdy přišel e-mail, že jsi třeba vyhrál milión v loterii, nebo iPhone zdarma... a že stačí jen odepsat, vyplnit formulář a bohatství je tvoje. Tak pozor na to, kámo, nevěř tomu! Jde o spam a snahu podvést tě!
Každý uživatel, který má e-mail, má na internetu svou e-mailovou adresu. Ta obsahuje speciální symbol @, kterému v ČR říkáme zavináč.
Při nesprávném nastavení filtru mohou tvoje e-maily skončit tam, kde nemají.
Technik Sam: Ahoj, mou prací je rozpoznat, které z e-mailů ve tvé e-mailové schránce jsou SPAMy (nevyžádaná pošta) a mohou být třeba i nebezpečné. Pomůžeš mi SPAM rozeznat? Prozradím ti za to tajemství...

První e-mail na světě byl odeslán programátorem Rayem Tomlinsonem už v roce 1971. Obsah mailu byl bezvýznamný, bylo to něco jako QWERTYUIOP... E-mail poslal sám sobě a poprvé v něm použil symbol zavináče.
Technik Fred: Stalo se neštěstí! V třídícím stroji se zasekl důležitý dopis a stroj ho rozsekal na kousky! Pokud se ti podaří kousky dopisu správně složit, získáš ode mě část vstupního kódu do další zóny. Pomůžeš?
Třídička e-mailů Eva: Ahoj, potřebuji nutně pomoc. E-mailů je strašně moc a já je potřebuji roztřídit... Hlavně potřebuji oddělit ty bezpečné od nebezpečných. Pomůžeš mi zlikvidovat e-maily s viry a další havětí?
E-maily se skládají z tzv. hlavičky, ve které najdeš e-mailovou adresu a další údaje o tom, kdo ti e-mail poslal, a samotného těla e-mailu, které obsahuje vlastní text e-mailu.
Pozor, údaje o odesílateli je možné snadno změnit! E-mail pak může vypadat třeba tak, že byl odeslán z tvé vlastní e-mailové schránky. Ale neboj, do schránky se ti nikdo nedostal, jde o podvod, který tě má vystrašit.
My, antivirové programy, neustále hlídáme, aby ti do počítače nepronikly hnusné, smradlavé a nepřátelské viry! Chces si vyzkoušet naši práci? Odměna tě nemine!
Antiviry, viry, hesla
E-mail, spam
Něco
Jsem speciální samočinný robot určený k opravám elektrických zapojení na zařízeních iPAD a Android. Stačí kliknout a okamžitě opravím všechny dráty v okruhu 10 metrů..
Nyní stačí zadat správný osmimístný kód a trezor se otevře..
Ajajaj… náš elektrikář Franta měl asi špatný den… zpřeházel dráty elektroinstalace k trezoru..
///**** memory card
//// ********************** TESTY START ***********************

Kontrolní bod!
Tajemství temného území odhalíš, pokud správně zodpovíš alespoň 2 ze 3 otázek. Pomoc hledej v předcházející zóně...
Začínáme
Další otázka
Další otázka
Vyhodnocení

// puzzle zone start
JE SPAM
NENÍ SPAM
SPRÁVNĚ!
Ano, toto je skutečně SPAM! Za přeposílání podobných e-mailů nikomu nepomůžete.
DALŠÍ
ZKUSIT ZNOVU
0
RESTARTOVAT
0
0